Tablica manipulacyjna –  drewniana zabawka stymulująca rozwój dziecka.

Tablica manipulacyjna – drewniana zabawka stymulująca rozwój dziecka.

Nasze dzieci poznają otaczajacy ich świat oraz uczą się go poprzez zabawę, dlatego niezwykle ważne jest wybieranie dla nich zabawek stymulujących rozwój.
Świetnie pomagają w tym również rzeczy codziennego użytku, które często są poza zasięgiem dziecka. Drewniana tablica manipulacyjna to nie zbiór przypadkowych rzeczy, lecz przemyślane ułożenie oraz umieszczenie na niej elementów, które najbardziej stymulują rozwój Twojego dziecka.

Tablica manipulacyjna inaczej zwana również tablicą sensoryczną lub tablicą aktywności pomaga rozwijać kilka ze zmysłów. Jakich?

Zmysł dotyku

Najbardziej czułą częścią naszego ciała, są opuszki naszych palców to tam znajduje się najwięcej zakończeń nerwowych. Właśnie dlatego drewniane zabawki, takie jak tablica sensoryczna świetnie stymulują rozwój dziecka, ponieważ mieści się na niej dużo struktur, elementów o różnym kształcie czy twardości.
Chłodna metalowa zasuwka czy przyjemna w dotyku drewniana zębatka, a może materiałowy rzep? Jak myślisz który z elementów najbardziej zaciekawi Twojego malucha?
Zmysł wzroku
Kolorowe, drewniane zębatki, kontrastowe elementy to wszystko sprawia, że tablica aktywności oprócz walorów estetycznych wzbudza wielką ciekawość u małych odkrywców. Włącznik, który jest umieszczony na tablicy manipulacyjnej posiada kolorowe diody led, które po włączeniu pobudzają u dziecka reakcję na bodźce światła.

Zmysł słuchu


Warto pamiętać, aby do trzeciego roku życia dostarczać dziecku jak najwięcej bodźców – w tym również dźwiękowych. Najlepszą tego formą jest zabawa stymulująca rozwój. Trąbka, koraliki, metalowe elementy czy drewniane zębatki? Każdy z tych przedmiotów wydaje inny dźwięk. Niektóre dźwięki są głośne, inne będą ciche, można wtedy zauważyć, który z dźwięków interesuje Twojego malucha, a który nie przyciąga jego zainteresowania oraz uwagi. Może przyjemny dźwięk kręcących się drewnianych zębatek na tablicy manipulacyjnej wyciszy Twoją pociechę, a głośna trąbka wywoła uśmiech na twarzy?

Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie zabawki stymulujące rozwój rzeczywiście nimi są. W dzisiejszym świecie wiele mówi się o przebodźcowaniu. Dzieci zmagają się z trudnymi dla zmysłów czasami z każdej strony bombardowane są ich nadmiarem. Głośny kolorowy telewizor, niezliczona ilość sztucznego światła, huk samochodów za oknem lub podczas spaceru. Zabawki które w tym samym momencie świecą, grają, jeżdżą nie stymulują w odpowiedni sposób rozwoju sprawiają jedynie, że pod koniec dnia naszym maluchom ciężko się wyciszyć i zasnąć. Drewniane zabawki stymulujące, do których należy tablica manipulacyjna wpływają, aż na 3 zmysły, lecz dzięki dużej ilości elementów pozwalają ćwiczyć każdy zmysł w innym czasie.

Zabawki stymulujące rozwój dziecka to takie dzięki którym dziecko poznaje otaczający go świat. Poprzez zabawę uczy się zależności, związku przyczynowo skutkowego oraz jest ciekawe otaczającego go świata.
Co jest najlepsze w drewnianych zabawkach stymulujących? Na tablicy manipulacyjnej nie ma ograniczeń, dziecko nie słyszy słów ” nie wolno”, lecz “zobacz”, “dotknij tego”.
Już od najmłodszych lat pobudza swoją ciekawość, ćwiczy motorykę małą, bo może dotykać różnych tekstur, kształtów, otwierać zamki, zasuwki, obracać kółka – na drewnianej tablicy sensorycznej wszystko jest dozwolone, ponieważ jest ona stworzona z myślą o dzieciach i przede wszystkim dla dzieci. ” Dlatego warto wybierać drewniane zabawki stymulujące rozwój dziecka, ponieważ jest to inwestycja w jego przyszłość.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

X