Tablice manipulacyjne – jak efektywnie i niedrogo wspierać rozwój dziecka?

Tablice manipulacyjne – jak efektywnie i niedrogo wspierać rozwój dziecka?

Zgodnie z ideałami Montessori środowisko powinno być dostosowane do dzieci, sprzyjając ich rozwojowi na każdym kroku. Często oznacza to wyposażenie domu w meble dziecięce i dodatki edukacyjne, takie jak tablice manipulacyjne. Dzięki wygodnym meblom dzieci mają swobodę samodzielnego poruszania się, a dzięki tablicom – poznawania świata według metody Montessori.

Tablice manipulacyjne a rozwój dziecka

Zabawy z udziałem tablic sensorycznych to jeden z najlepszych sposobów wspomagania rozwoju Twojego dziecka. Tablica manipulacyjna – sensoryczna to w zasadzie tablica pełna materiałów, które pozwalają dzieciom używać wszystkich pięciu zmysłów. Profesjonalnie wykonana jest w pełni przemyślana i wykonana tak, aby dzieci z jej pomocą mogły uczyć się i angażować zmysły poprzez interakcję ze wszystkim, co jest im prezentowane.

Właśnie dlatego, choć każdy rodzić, który chce wiedzieć, jak wspierać rozwój dziecka – może samodzielnie wykonać tablicę w tym stylu, znacznie lepszym rozwiązaniem jest zaufać doświadczeniu i jakości, jakie w tym temacie posiada producent rzeczonych materiałów edukacyjnych. W jaki sposób dokładnie tablice sensoryczne pomogą Twojemu dziecku w rozwoju?

Korzyść #1 Tablice sensoryczne pomagają dzieciom rozwijać umiejętności motoryczne

Coraz więcej przedszkoli i żłobków włącza aktywność poprzez tablice sensoryczne Montessori do swoich programów. Robią to, ponieważ wiedzą, że to pomaga dzieciom rozwijać ogólne zdolności motoryczne, które stanowią jedną z podstawowych umiejętności rozwojowych dzieci. Tablice sensoryczne wymagają umiejętności motorycznych, ponieważ dzieci muszą używać rąk do interakcji z przedmiotami Będą bawić się tym, co jest na tablicy.

Na przykład Tablica manipulacyjna maxi miętowo-żółta trąbka sprawi, że będą:

  • przesuwać ruchome elementy,
  • formować detale,
  • chwytać materiały.

Zabawa wieloma różnymi przedmiotami jest dla dzieci kusząca i pomaga im się dobrze bawić, a Ty jako rodzic, czy opiekun widzisz dzięki temu, jak rozwijać kreatywność dziecka bez pomijania któregokolwiek ze zmysłów.

Korzyść #2 Tablice manualne wspierają rozwój umiejętności poznawczych

Jedną z wielu zalet tablic sensorycznych jest to, że pomagają one w rozwijaniu umiejętności poznawczych. Dzieci będą wchodzić w interakcje z przedmiotami widocznymi na tablicy w sposób umożliwiający im liczenie, porządkowanie, dopasowywanie i oznaczanie obiektów. Łatwo jest zaobserwować, jak bardzo angażuje je to poznawczo, gdy otrzymują różne zadania. Zadania i wyzwania często przedstawiane jako zabawa, a nie da się ukryć: dzieci wręcz uwielbiają różnorodne zajęcia edukacyjne.

Korzyść #3 Tablice Montessori pomagają rozwijać umiejętności językowe

Dla wielu nauczycieli przedszkoli i żłobków zabawa sensoryczna jest doskonałą okazją do pomocy dzieciom w rozwijaniu umiejętności językowych, ale można się tym zainspirować i wprowadzić poprzez tablice podobne aktywności do własnego domu. Dzieci uczą się słownictwa np. przyczepiając słowa do przedmiotów. Rodzice, którym zależy na rozwoju dziecka, będą to wykorzystywać jako swoistego rodzaju doświadczenie sensoryczne dla swoich pociech, ponieważ jest to dla nich ekscytujące i zabawne, a więc działa.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

X