Jak działają tablice sensoryczne Montessori?

Jak działają tablice sensoryczne Montessori?

Nasze zmysły to sposób, w jaki doświadczamy otaczającego nas świata. Te doświadczenia mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia przez dzieci bodźców znajdujących się w ich otoczeniu, jeśli więc w najprostszy sposób odpowiedzieć na pytanie o to, jak działają tablice sensoryczne Montessori odnosi się to właśnie do wpływania na każdy z ludzkich zmysłów.

Tablice manipulacyjne a rozwój dziecka

Termin „zmysłowy” oznacza, że jeden lub więcej z pięciu zmysłów jest zaangażowanych w doznanie poprzez:

  • widzenie,
  • słyszenie,
  • smak,
  • dotyk,
  • węch.

Tablice sensoryczne działają w ten sposób, że robią wszystko, aby zaangażować dziecięce zmysły. Każda z tych pięciu różnych ścieżek informacji dociera do naszych mózgów, a razem tworzą nasze indywidualne doświadczenia. Dzieci (i dorośli!) uczą się najlepiej właśnie wtedy, gdy w cały proces zaangażowane są ich zmysły w jak najpełniejszy sposób. Tak też mogą przyswoić jak największą ilość informacji.

 Jeśli więc chcesz wiedzieć, jak działają tablice manipulacyjne – zrozum, że mają za cel odnieść się do jak największej ilości z tych zmysłów już na początkowych etapach rozwoju dziecka. Tym znacznie się różnią i przewyższają klasyczne zabawki, jakimi zwykle obdarowujemy nasze pociechy. Domowe tablice manipulacyjne wykonane przez rodzica są zawsze lepszym pomysłem, niż kolejna lalka, czy samochodzik – jednak nie są w stanie do tematu podejść tak kompleksowo, profesjonalnie i bezpiecznie, jak zapewniają to te wykonane przez profesjonalistów mocno zanurzonych w metodzie Montessori.

Wspieranie rozwoju dziecka przez tablice sensoryczne – dodatkowe wskazówki

Teraz, gdy już wiesz, że w istocie tablice sensoryczne mogą być idealnym sposobem na to, aby pozwolić dzieciom:

  • ćwiczyć zmysły,
  • rozwijać umiejętności.

Dają dzieciom możliwość zbadania stymulujących dotykiem materiałów bez wcześniejszej wiedzy na ten temat, a podczas tej eksploracji dzieci rozwijają zdolności poznawcze, społeczne / emocjonalne, fizyczne, komunikacyjne i oczywiście zmysłowe.

W przedszkolach i żłobkach korzysta się z nich lubością – co widać zwłaszcza, jeśli chodzi o doświadczenie społeczne: dzieci bawią się razem i angażują się w pozytywny sposób. Wyrażają swoje emocje, gdy otrzymują informacje zwrotne od przedmiotów na stole. To naturalne, że dzieci wyrażają siebie, gdy przedmioty angażują ich zmysł wzroku, węchu, dźwięku, dotyku, a w niektórych przypadkach nawet smaku.

Jako rodzic też możesz wprowadzić to wszystko do otoczenia swojego dziecka. Tym bardziej, jeśli uważasz, że Twoje dziecko jest często nadpobudliwe lub niespokojne, Tablica manipulacyjna mini miętowa może działać na malucha uspokajająco. Przedmioty dostępne w ramach profesjonalnie wykonanych tablic zwykle przyciągają uwagę dzieci i angażują ich umysły, równocześnie uspokajając i rozwijając. Tyle korzyści za jednym zamachem – właśnie na tym polega fenomen dobrze zaprojektowanych tablic manipulacyjnych.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

X